KLIWIA
Uprawa Kliwii.
Stanowisko – zimą ustawiamy roślinę w chłodnym miejscu, w półcieniu w temperaturze 10-15 stopni. Latem Kliwia lubi stać na parapecie okiennym w półcieniu, lub na balkonie czy tarasie.
Podlewanie – w zimie raz na tydzień, wiosną i jesienią dwa razy w tygodniu, latem zawsze wtedy, gdy ziemia jest znacząco przesuszona. Kliwia lubi lekko wilgotną ziemię. Głównym błędem w uprawie poza oparzeniami słonecznymi jest zalanie całej rośliny, (zbyt obfite podlewanie), które powoduje jej gnicie oraz zalanie korzeni.Gdy pozostawimy na podstawce wodę, w której będą one stać to zaczną gnić, co zniszczyKliwię.
Rozmnażanie – poprzez podział starej rośliny lub odrosty, które musza mieć przynajmniej cztery listki, aby można je było oddzielić od rośliny matecznej. Jeżeli nie zetniemy pędu kwiatowego po przekwitnięciu rośliny to pojawią się na nim tuż po kwiatach owoce z nasionami. Owoce muszą odpowiednio urosnąć a nasiona dojrzeć, aby można było je posadzić w doniczce i wyhodować z nich roślinę. Nie jest to zajęcie dla amatorów, bardzo osłabia roślinę, a pozyskane w ten sposób. Kliwie mogą znacznie różnić się od rośliny matecznej.
Przesadzanie – przesadzamy dopiero wtedy, gdy roślina wyrasta z doniczki, zarówno od góry, jak i od spodu wystają z niej korzenie. Młode rośliny przesadzamy co dwa, trzy lata. W przypadku starszych wystarczy wymienić górną warstwę ziemi. Kliwia ma bardzo kruche korzenie, które łatwo uszkodzić, dlatego nie należy przesadzać z przesadzaniem. Roślinę uprawiamy w ziemi standardowej.
MARANTA
Miejsce uprawy powinno charakteryzować się półcieniem ( nadmiar światła powoduje utratę kolorów ). Maranta lubi ciepłe i wilgotne powietrze ( w takich warunkach roślina toleruje nawet 29 st. temperatury ). Średnia temperatura to ok. 21 st. C, najniższa akceptowalna to ok. 16 – 18 st. C. Pielęgnacja: Podlewamy obficie, szczególnie latem, wtedy również codziennie zraszamy ( zimą zraszamy ok. raz na dwa tygodnie ).Nawozimy od kwietnia do września co dwa tygodnie, roztworem nawozu o połowę niższym niż w instrukcji producenta. Przesadzamy raz do roku wiosną, w trakcie tych czynności możemy również przesadzać ( poprzez podział rośliny ).
STEFANOTIS
Wymaga jasnego pomieszczenia, osłoniętego przed bezpośrednim nasłonecznieniem, lubiący przestrzeń, czyli najlepiej czuje się swobodnie, nie ograniczany innymi roślinami. Jeżeli chodzi o temperaturę, to w okresie letnim najbardziej optymalna jest na poziomie 20ºC, zimą musi być niższa, około 12-14 ºC. Podlewanie w okresie wzrostu obfite, odwapnioną i letnią wodą, tak aby podłoże było stale wilgotne. Po przekwitnięciu podlewanie stopniowo ograniczamy, a w okresie spoczynku październik-styczeń podlewamy minimalnie, aby nie przesuszyć podłoża. W okresie intensywnej wegetacji powinniśmy często zraszać roślinę. Nawożenie umiarkowane, co da tygodnie, od kwietnia do września. Podłoże powinno być próchnicze, przepuszczalne z dobrym drenażem. Możemy wykorzystać ziemię doniczkową uzupełnioną piaskiem. Młode okazy najlepiej przesadzać, co roku a starsze już rzadziej. Po przekwitnięciu zbyt wybujałe pędy, można przyciąć. Rozmnażamy poprzez sadzonki zdrewniałe ukorzenione wiosną i latem w ciepłych warunkach 20ºC- 25ºC. Najczęściej w ciągu miesiąca uzyskujemy ukorzenione sadzonki.
STORCZYKI
Środowisko naturalne większości gatunków to dżungla tropikalna, gdzie rosną na konarach drzew. A to oznacza, że lubią wilgotne powietrze, spore różnice temperatury między dniem i nocą, i źle znoszą bardzo intensywne słońce. W wijących się w lesie równikowym gałęziach potężnych drzew są przecież ocienione liśćmi i innymi wyższymi roślinami.
podlewanie: raz na tydzień gdy korzenie staną się szaro-zielone
nawożenie:raz na dwa tygodnie
podłoże:kora zmieszana z włoknem kokosowym i keramzytem
miejsce:dostęp do światła lecz nie bezpośredni